To oczywiście nie są jedyne ciekawe miejsca na mapie Polski. Pozwólcie, że krótko opiszę Wam, jakie atrakcje czekaja na Was w województwie Śląskim, z którego pochodzę.
Najwiekszym miastem regionu są Katowice. Można tu zwiedzić wielki park etnograficzny w sąsiednim Chorzowie, Muzeum Śląskie, w którym obejrzymy wystawy poświęcone sztuce, strojom regionalnym, kulturze ludowej i przemysłowej Śląska oraz zabytkowe osiedle robotnicze Nikiszowiec.
Fani muzyki i sportu na pewno słyszeli o hali widowiskowo-sportowej Spodek, do której przyjeżdżają światowe gwiazdy muzyki i gdzie odbywają się mecze (między innymi siatkówki) czy pojedynki bokserskie.
Centrum Katowic w nocy. Zdjęcie: wikipedia. |
Tym, których interesuje historia górnictwa mogę polecić zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu. Możemy nie tylko zwiedzić podziemne chodniki i posłuchać o tym, jak kiedyś wyglądała i jak dziś wygląda praca górnika, ale także uczestniczyć w koncertach, spektaklach teatralnych i innych imprezach organizowanych 170 metrów pod ziemią.
Chodnik w kopalni Guido. Zdjęcie: wikipedia. |
W okolicach miasta Tarnowskie Góry znajduje się zabytkowa sztolnia Czarnego Pstrąga, którą zwiedzamy z przewodnikiem płynąc łodzią w podziemnych korytarzach. Sztolnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Tarnowskich Górach na turystów czeka także zabytkowa kopalnia srebra i aquapark. Centrum miasta ma urokliwy rynek otoczony kamienicami. Ci, którzy lubia imprezy taneczne, mogą odwiedzić dyskotekę Onyx.
Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem znanym głównie dzięki licznym trasom wspinaczkowym, rowerowym i pieszym. Wspinacze, cykliści, rodziny z dziećmi, miłośnicy przyrody i ruin zamków oblegają jurę w niemal każdy weekend. Zobaczycie tam piękne skały wapienne, jakich nie znajdziecie w innych regionach kraju.
Skały na jurze. Wikipedia. |
Jeśli chcecie zobaczyć jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Europie, koniecznie wstąpcie do zamku w Pszczynie. Jest to neobarokowy pałac, w którym zobaczycie pełne przepychu i bogactwa wnętrza, meble i sprzęty. W Pszczynie znajduje się również zagroda żubrów, w której można podziwiać te piękne zwierzęta.
Miłośnikom kultury ludowej i wędrówek górskich zdecydowanie polecam góry Beskidy. Można tam do dziś spotkać żywą kulturę pasterską, spróbować kuchni góralskiej, pochodzić po górach czy pojeździć na nartach. W mieście Żywiec każdej zimy jest festiwal folklorystyczny Gody Żywieckie, podczas którego poznamy zwyczaje kolędnicze Beskidów.
Panorama Beskidu Żywieckiego. Wikipedia. |
Żywieckie Gody |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.